Two particles with masses 5 m and 5 m are moving toward each other along the x a
ID: 2139427 • Letter: T
Question
Two particles with masses 5m and 5m are moving toward each other along the x axis with the same initial speeds vi. The particle with mass 5m is traveling to the left, and particle 5mis traveling to the right. They undergo a head-on elastic collision and each rebounds along the same line as it approached. Find the final speeds of the particles.
. vi
Two particles with masses 5m and 5m are moving toward each other along the x axis with the same initial speeds vi. The particle with mass 5m is traveling to the left, and particle 5mis traveling to the right. They undergo a head-on elastic collision and each rebounds along the same line as it approached. Find the final speeds of the particles.
Explanation / Answer
In head on elastic collision both momentum and kinetic energy are conserved
first apply conservation of momentum
initial total momentum=5m*Vi -5m*Vi (because they are moving in opposite directions)
=0
let their velocity be V1,V2 after collision
5m*V1+5m*V2=0
V1=-V2
this implies that the magnitudes of their velocities are same but their directions are opposite to each other
let the magnitudes of velocities be V
now apply conservation of kinetic energy
initial kinetic energy=5m*Vi^2 /2+5m*Vi^2 /2
=5m*Vi^2
final kinetic energy=5m*V1^2/2 +5m*V2^2 /2
=5m*V^2
5m*Vi^2=5m*V^2
so V=Vi
so final speeds (magnitude of velocity) of particles is Vi ,Vi
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.