A car of mass M = 1500 k g traveling at 40.0 k m / h o u r enters a banked turn
ID: 2140614 • Letter: A
Question
A car of mass M = 1500kg traveling at 40.0km/hour enters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle ?, and there is no friction between the road and the car's tires.
What is the radius r of the turn if ? = 20.0? (assuming the car continues in uniform circular motion around the turn)?
Explanation / Answer
m*v^2/r*cos(theta) = mgsin(theta)
11.11^2/r = 9.8*tan20
r = 11.11^2/9.8*tan20 = 34.61 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.