A car of mass M = 1500 k g traveling at 40.0 k m / h o u r enters a banked turn
ID: 2140624 • Letter: A
Question
A car of mass M = 1500kg traveling at 40.0km/hour enters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle ?, and there is no friction between the road and the car's tires.
What is ?min, the minimum value of the coefficient of static friction between the tires and the road required to prevent the car from slipping? Assume that the car's speed is still 40.0km/hour and that the radius of the curve is given by the value you found for r in Part A.
part a was 34.6m
answer needs to be numerically
Explanation / Answer
a) mv^2/r cos(theta) = mgsin(theta)
v^2/r = gtan(theta)
r = v^2/tan20*g = 34.61 m
b) mv^2/r cos20 = friction +mgsin20
frcition = u*mgcos20
mv^2/r cos20 = u*mgcos20 +mgsin20
11.111^2/34.61*cos20 = 9.8(u*cos20 + sin20)
3.352 = 9.8(ucos20 + sin20)
0.342 = ucos20 +sin20
u = 1.734x10^-5 = 0.00001724
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.