A solid sphere starts from rest at the upper end of the track, as shown in figur
ID: 2145416 • Letter: A
Question
A solid sphere starts from rest at the upper end of the track, as shown in figure below, and rolls without slipping until it rolls off the right-hand end. If H = 13.0 m and h = 1.0 m and the track is horizontal at the right-hand end, how far horizontally from point A does the sphere land on the floor?
https://general.physics.rutgers.edu/gifs/CJ/9-4.gif
A solid sphere starts from rest at the upper end of the track, as shown in figure below, and rolls without slipping until it rolls off the right-hand end. If H = 13.0 m and h = 1.0 m and the track is horizontal at the right-hand end, how far horizontally from point A does the sphere land on the floor? https://general.physics.rutgers.edu/gifs/CJ/9-4.gifExplanation / Answer
Ignoring air resistance:
At the end of the track, ball has gained energy:
E = 12.0 * 9.81 * m = 117.72 * m (where m = mass of ball)
Horizontal velocity = (E / m)^0.5 = 117.72^0.5 = 10.84m/s
Time for ball to reach floor:
1.0m = 0.5 * 9.81 * t^2
t = 0.2038^0.5
t = 0.4515 seconds
Horizontal distance covered = 10.84 * 0.4515 = 4.89 m
The ball lands 4.89m horizontally from A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.