A 57-kg woman cheats on her diet and eats a 547-Calorie (547 kcal) jelly doughnu
ID: 2147469 • Letter: A
Question
A 57-kg woman cheats on her diet and eats a 547-Calorie (547 kcal) jelly doughnut for breakfast.(a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut?
answer= 2289742 J
(b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm.
Answer= 27327.15 stairs
(c) If the human body is only 30% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast?
answer= 8198.15 stairs
I understand the first 2 parts. Can anyone help explain in order to get the 3rd answer why you multiply the 30% by the 27327.15 stairs (answer B)?
Explanation / Answer
a) 547000*4.18 = 2286460 J b) 57*9.8*n*.15 = 2286460 n = 27288 c) 57*9.8*n*.15 = 2286460*.3 n = .3*27288 = 8186 it differs from ur answer bcz i take g as accurate 9.8 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.