What constant acceleration, in SI units, must a car have to go from zero to 60 i
ID: 2178381 • Letter: W
Question
What constant acceleration, in SI units, must a car have to go from zero to 60 in 10 ?Explanation / Answer
v = at so a = v/t --->t = 10 s -------->v = 60 mph = 26.82 ms^-1 ---->a = (26.82 ms^-1) / (10 s) = 2.682 ms^-2 ------------>So the car is accelerating at 2.7 ms^-2. ------------->And as distance = speed x time ----------->distance = 26.82 ms^-1 x 10 s = 268.2 m ---------->So the car has travelled 270 m in ten seconds. ----------------->Assuming that g = 9.8 ms^-2, then the fraction of g is a / g = (2.682 ms^-2) / (9.8 ms^-2) = 0.274. ------------>That is, the car is accelerating at 27% of g.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.