A 16800 kg truck is moving at 12.5 m/s when it starts down a 6.00 degrees inclin
ID: 2182865 • Letter: A
Question
A 16800 kg truck is moving at 12.5 m/s when it starts down a 6.00 degrees incline in the Canadian Rockies. At the start of the descent the driver notices that the altitude is 1640m . When she reaches an altitude of 1450 m , her speed is 30.0 m/s. a) Find the change in the gravitational potential energy of the system?
a) Find the change in the gravitational potential energy of the system?
b)Find the change in the truck's kinetic energy
c) Is the total mechanical energy of the system conserved? yes or no
Explanation / Answer
a) change in PE = mg(1450-1640) = 31.31MJ
b) change in KE = 0.5*m*(302-12.52) = 6.25MJ
c) Mechanical energy is not conserved as some negative work is done by the non-conservative forces
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.