A 16kg block is attached to a cord that is wrapped around the rim of a flywheel
ID: 2242027 • Letter: A
Question
A 16kg block is attached to a cord that is wrapped around the rim of a flywheel of diameter .40m and hangs vertically. The rotational inertia of the flywheel is .50kgm^2. The block is released from rest and the cord unwinds so that the flywheel rotates N=18 times. What is the acceleration (vector) of the block at this point? (Hint: the correct answer is not a=-9.8ms^-2j).
A 16kg block is attached to a cord that is wrapped around the rim of a flywheel of diameter .40m and hangs vertically. The rotational inertia of the flywheel is .50kgm^2. The block is released from rest and the cord unwinds so that the flywheel rotates N=18 times. What is the acceleration (vector) of the block at this point? (Hint: the correct answer is not a=-9.8ms^-2j).Explanation / Answer
ACCELERATION= mg/(m+I/r^2)
=>-16*9.8/(16+0.5/0.16)
=>-8.19 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.