A light spring of constant k = 85.0 N/m is attached vertically to a table. A 1.9
ID: 2202750 • Letter: A
Question
A light spring of constant k = 85.0 N/m is attached vertically to a table. A 1.95-g balloon is filled with helium (density = 0.179 kg/m3) to a volume of 4.96 m3 and is then connected with a light cord to the spring, causing the spring to stretch as shown in the figure below. Determine the extension distance L when the balloon is in equilibrium. Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error.Explanation / Answer
Force is given by F= Kx
At equilibilium upward buoyant force = spring force
For Helium
Volume = 4.96m3
density=0.179 kg/m3
Mass = 0.179 * 4.96 = 0.8878 kg
Total mass of the baloon and helium = 0.8878 + 0.00195 kg
=0.88975 kg
So at equilibrium we have
K * L = M* g
85 *L = 0.88975 * 9.8
L=0.1025m (Ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.