A light spring of constant k = 170 N/m rests vertically on the bottom of a large
ID: 2240640 • Letter: A
Question
A light spring of constant k = 170 N/m rests vertically on the bottom of a large beaker of water (as seen in the picture below).
An m = 5.78 kg block of wood (density = 637 kg/m3) is connected to the spring and the mass-spring system is allowed to come to static equilibrium (b). What is the elongation, DeltaL, of the spring?
A light spring of constant k = 170 N/m rests vertically on the bottom of a large beaker of water (as seen in the picture below). An m = 5.78 kg block of wood (density = 637 kg/m3) is connected to the spring and the mass-spring system is allowed to come to static equilibrium (b). What is the elongation, DeltaL, of the spring?Explanation / Answer
Bouyancy force is
mg*(1-pH2O/pwood)
5.5*9.81*(1-1000/632)=-31.4
kx=F
x=31.4/166=.19m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.