A 21.0 kg body is moving in the direction of the positive x axis with a speed of
ID: 2203365 • Letter: A
Question
A 21.0 kg body is moving in the direction of the positive x axis with a speed of 120.0 m/s when, owing to an internal explosion, it breaks into three parts. One part, whose mass is 10.00 kg, moves away from the point of explosion with a speed of 200 m/s in the direction of the positive y axis. A second fragment, with a mass of 3.00 kg, moves in the direction of the negative x axis with a speed of 225 m/s. Explosion (a) What is the velocity of the third fragment? ihatbold + jhatbold (b) What are the magnitude and direction (in degrees) of this velocity? at angle of ?. (c) What is the change in mechanical energy from before to after the explosion? Ignore effects due to gravity.
Explanation / Answer
We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "86%". Please rate all answers and improve your rating. Even if you find the answers are incorrect, first rate Lifesaver or helpful to the best answer and then rate other answers as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem a)M = 21 Kg V = 120 i m/s Initial momentum = (21*120) i Kgm/s m1 = 10 Kg, v1 = 200 j m/s m2 = 3 Kg, v2 = -225 i m/s m3 = M-m1-m2 = 21-13 = 8 Kg Momentum is conserved =>(21*120)i = -(3*225)i+(10*200)j+(8*V') =>V' = 399.375i - 250 j b)Magnitude = sqrt((250^2)+(399.375^2)) = 471.169 m/s Direction: 32.046 degrees clockwise to the +ve x-axis c)Change in mechanical energy = (0.5*21*(120^2))-(0.5*10*(200^2))-(0.5*3*(225^2))-(0.5*8*(471.169^2)) = 1012739.063 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.