A train is traveling at 30.0 m/s relative to the ground in still air. The freque
ID: 2208976 • Letter: A
Question
A train is traveling at 30.0 m/s relative to the ground in still air. The frequency of the note emitted by the train whistle is 262 Hz. The speed of sound in air should be taken as 344 m/s.
A.What frequency f_approach is heard by a passenger on a train moving at a speed of 18.0 m/s relative to the ground in a direction opposite to the first train and approaching it
B.What frequency f_recede is heard by a passenger on a train moving at a speed of 18.0 m/s relative to the ground in a direction opposite to the first train and receding from it?
Explanation / Answer
f'=f[v(+/-)vr/v(-/+)vs] f=original frequency v=velocity of sound vr=velocity receiver (passenger) vs=velocity source (train) If the source is approaching the source, use the (+) in the numerator and the (-) in the denominator; if it's receding, do the opposite. (approaching) f=262Hz[(344m/s + 18m/s)/(344m/s-30m/s)]=302.05Hz (receding) f=262Hz[(344m/s - 18m/s)/(344m/s + 30m/s)]=228.37Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.