A force of 400 N stretches a certain spring a distance of 15.00 cm. a. What is t
ID: 2210113 • Letter: A
Question
A force of 400 N stretches a certain spring a distance of 15.00 cm. a. What is the potential energy of the spring when it is stretched 15.00 cm? b. What is the potential energy of the spring when it is compressed 7.00 cm? c. Suppose the spring is mounted horizontally on a frictionless table and a 5.00 kg block is placed in front of the spring when it is compressed 7.00 cm. If the block is released from rest, what vertical height above the table would the block reach if it began to slide up a ramp that makes an angle of 30 degrees with respect to horizontal?Explanation / Answer
F=kx 400=k x 0.15 k=2666.67 a.pe=0.5kx^2=30.000J b.0.5kx^2=6.533J c.mgh=0.5kx^2 h=0.1333m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.