Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two children standing on opposite sides of a merry-go-round (Fig. 8.5) are tryin

ID: 2218156 • Letter: T

Question

Two children standing on opposite sides of a merry-go-round (Fig. 8.5) are trying to rotate it. They
each push in opposite directions with forces of magnitude 10.0 N. (a) If the merry-go-round has a
mass of 180 kg and a radius of 2.0 m, what is the angular acceleration of the merry-go-round?
(Assume the merry-go-round is a uniform disk.) (b) How fast is the merry-go-round rotating after
4.0 s? The children are standing beside the merry-go-round, they are not on it. You may assume
that the children are pushing tangentially on the merry-go-round.
a. (a) 0.11 rad/s2, (b) 0.69 rad/s b. (a) 0.72 rad/s2, (b) 0.69 rad/s
c. (a) 0.11 rad/s2, (b) 0.44 rad/s d. (a) 0.26 rad/s2, (b) 0.44 rad/s
e. (a) 0.89 rad/s2, (b) 0.73 rad/s

Explanation / Answer

assuming merry go round to be solid disk I = mr^2/2 = 180*2^2/2 = 360 kg.m^2 torque,t = 2*(10*2) = 40 N.m since t = I a, a being angular acceleration a = t/I = 0.11 rad/s^2 ans. if u = 0, t=4 using v = u+at = 0.44 rad/s Ans.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote