Suppose the conducting spherical shell of the figure below carries a charge of 3
ID: 2220869 • Letter: S
Question
Suppose the conducting spherical shell of the figure below carries a charge of 3.30 nC and that a charge of -1.80 nC is at the center of the sphere. If a = 1.80 m and b = 2.30 m, find the electric field at the following.
(a) r = 1.50 m
N/C
(b) r = 2.20 m
N/C
(c) r = 2.50 m.
N/C
(d) What is the charge distribution on the sphere?
Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. nC Please help with this one only... the rest are right.
Explanation / Answer
www.gantless.com/capa/1120/capa03.pdf
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.