Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is thrown down vertically with an initial speed of 35 ft/s from a height

ID: 2223865 • Letter: A

Question

A ball is thrown down vertically with an initial speed of 35 ft/s from a height of 27 ft. (a) What is its speed (in ft/s) just before it strikes the ground? (b) How long does the ball take to reach the ground? What would be the answers to (c) part a and (d) part b if the ball were thrown upward from the same height and with the same initial speed ? Before solving any equations, decide whether the answers to (c) and (d) should be greater than, less than, or the same as in (a) and (b).

Explanation / Answer

Let H = common height of both the balls after time t. For the ball thrown upwards, H = 35t - (g/2)t^2 and for the ball dropped from the height of 27 ft, 27 - H = (g/2)t^2 Solving the two equations for H 27 - H = 35t - H => t = 27/35 sec. = 0.8 second.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote