Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks, of masses M = 1.7 kg and 2M are connected to a spring of spring cons

ID: 2229411 • Letter: T

Question

Two blocks, of masses M = 1.7 kg and 2M are connected to a spring of spring constant k = 220 N/m that has one end fixed, as shown in the figure below. The horizontal surface and the pulley are frictionless, and the pulley has negligible mass. The blocks are released from rest with the spring relaxed. (a) What is the combined kinetic energy of the two blocks when the hanging block has fallen a distance of 0.090 m? J (b) What is the kinetic energy of the hanging block when it has fallen that 0.090 m? J (c) What maximum distance does the hanging block fall before momentarily stopping? m

Explanation / Answer

a) 4a = 4g - T T - .9*195 = 2a from here get a, v^2 = 2*a*.9 from here you can get v for block, kinetic energy = .5*2*v^2 + .5*4*v^2 b) .5*4*v^2 c) 4a = 4g - T T - x*195 = 2a put a = 0, get T from first and put in second equation to get x

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote