There is a 25.0 kg piece of luggage with a strap connected at its corner with no
ID: 2237801 • Letter: T
Question
There is a 25.0 kg piece of luggage with a strap connected at its corner with no wheels. Suppose you apply a constant force of F=195 N at an angle of 30.0 degrees above the horizontal: (Please show work for the following)
A. If there were no friction between the luggage and the floor, what would be the magnitude of the normal force acting on the luggage?
B. If there was kinetic friction between the luggage and the floor, and that the horizontal acceleration of the luggage is 0.140 m/s^2. What is the coefficient of kinetic friction between the luggage and the floor?
Explanation / Answer
A. N = mg - Fsin30 =25 x 9.81 - 195 x sin30 = 147.75 N
B. Fcos30 - uN = ma
195cos30 - u147.75 = 25 x 0.140
u = 1.12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.