3. An ideal gas has the following initial conditions: V i = 510 cm 3 , P i = 6 a
ID: 2241273 • Letter: 3
Question
3. An ideal gas has the following initial conditions: Vi = 510 cm3, Pi = 6 atm, and Ti = 100
An ideal gas has the following initial conditions: Vi = 510 cm3, Pi = 6 atm, and Ti = 100 degree C. What is its final temperature if the pressure is reduced to 1 atm and the volume expands to 1000 cm3? You exert a force of 20 N on the head of a thumbtack. The head of the thumbtack has a radius of 4 mm. What is the pressure on your thumb? Given that the carbon atom has a mass of 12 amu, how many carbon atoms are there in a diamond with a mass of 2 g? A ham sandwich consists of one slice of ham (13 grams) and two slices of bread (17 grams each). You have 1 kg of ham and 0.68 kg of bread. You make as many sandwiches as you can. How many sandwiches did you make? What is the mass of the sandwiches? What is the mass of the ingredient that is left over? The pressure in each of your car tires is 2.30 times 05 Pa. The mass of your car is 1640 kg. Assuming that each of your tires bears one-quarter of the total load, what is the contact area of each tire with the road?Explanation / Answer
3)
pi*vi/Ti = pf*vf/Tf
Tf = Ti*(pf/pi)*(vf/vi)
= (273+100)*(1/6)*(1000/510)
= 121.895 K
= -151.1 degress celsius
9)
P = F/A = 20/(3.14*4^2*10^-6) = 3.98*10^5 pa
12)
no of moles, n = mass/molar mass
= 2/12 = 0.166667 moles
mo of atoms, N = 0.16667*6.023*10^23 = 1.00383*10^23 atoms
13)
no of slice of ham, n1 = 1/0.013 = 80
no of slice of bread, n2 = 0.68/0.017 = 40
no of sandwitches = 20
mass of sand whitches = 20*(2*0.017 + 0.013) = 0.94 kg
mass of ingradiants left over = m total mass - 0.94
= (0.68 + 1)-0.94 = 0.74 kg
20)
force on each tyre, F = m*g/4 = 1640*9.8/4 = 4018 N
P = F/A
A = F/p = 4018/(2.3*10^5) = 1.747*10^-2 m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.