3. An exponential model for the density of the Earth\'s atmosphere says that if
ID: 2828616 • Letter: 3
Question
3. An exponential model for the density of the Earth's atmosphere says that if the temperature of the atmosphere is constant, then the density of the atmosphere as a function of height h (in meters) above the surface of the Earth is given by ?(h) = 1.28e?0.000124h kg/m3. Find the total mass of the portion of the atmosphere from h = 0 to h = 100 meters. Assume that the radius of the Earth is 6370 kilometers.
*** I need a step by step solution with detailed explanation for points
*** Pic preferred for points
Explanation / Answer
total mass =volume*density
=intgeral ( 1.28*e^(-0.000124h) * pi*(6370*1000)^2 *dh) from h=0 to 100
=1.274*10^14*(-0.000124)*1.28*e^(-0.000124h) from h=0 to 100
=-2.02*10^10 * [ e^(0.000124*100)-1]
=-2.02*10^10*(0.9876-1)
=2.5*10^8kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.