A diver takes five objects under water: - A 5.00 cm by 9.00 cm by 14.0 cm brick,
ID: 2244977 • Letter: A
Question
A diver takes five objects under water: - A 5.00 cm by 9.00 cm by 14.0 cm brick, weighing 26.0 N (above water) - A balloon filled with 1.00 kg of grape jelly, which has a radius of 7.57 cm - A bullfrog, which has an average density of 1090 kilograms per cubic meter - An 0.276 kg pipe with an inner radius 2.00 cm, an outer radius of 2.22 cm, and a length of 35.0 cm - An identical pipe, but with the ends of the pipe closed so that the pipe is filled with air. When the diver lets go of each object, does it sink or rise?
Explanation / Answer
for things to sink the density of the object has to be more than the density of water (1g/cm^3=1000kg/m^3)
1) Brick=4.2g/cm^3---sink
2)Ballon=0.55g/cm^3----float
3)Bullfrog=1090kg/m^3----sink
4)Pipe=2.7g/cm^3---sink
5)pipe2=0.51g/cm^3----float
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.