Two identical 0.11 kg blocks (labeled 1 and 2) are initially at rest on a nearly
ID: 2258128 • Letter: T
Question
Two identical 0.11 kg blocks (labeled 1 and 2) are initially at rest on a nearly frictionless surface, connected by an unstretched spring, as shown in the upper diagram, where x2 = 0.06 m. Then a constant force of 9 N to the right is applied to block 2, and at a later time the blocks are in the new positions shown in the lower diagram, where x1 = 0.01 m and x3 = 0.12 m. At this final time, the system is moving to the right and also vibrating, and the spring is stretched.
What is the initial location of the center of mass of the real system?
What is the final location of the center of mass of the real system?
how far did the center of mass of the real system move?
What is the initial location of the point particle system?
What is the final location of the point partical system?
how far did the point particle system move?
in the pont particle system, what was the distance through which the point of application of the force moved?
How much work was done on the point particle system?
Check all the forms of energy that change in the point particle system during the process:
rotational kinetic energy, vibrational kinetic energy, spring potential energy, thermal energy, translational kinetic energy
What was the change in the translational kinetic energy of the point partical system?
What is the final translational kinetic energy of the pont particle system?
what is the mass of the point particle system?
what is the final speed of the point particle system?
The force was applied to a location on the right hand edge of block 2. Look carefully at the diagrams. In the real system, what was the distance through which the point of application of the force moved?
how much work was done on the real system?
What is the change in energy of the real system?
What is (Ktot + U)final for the real system?
What is the final translational kinetic energy of the real system?
What is the final speed of the center of mass of the real system?
What is the final vibrational energy of the real system (spring potential energy plus kinetic energy relative to the center of mass)?
I know its alot
Explanation / Answer
1) initail cm = x1/2=0.03
2)final cm = x2+x3/2=0.06
3)diff of above gives displacement of cm = 0.03
4)same as 1
5)same as 2
6)same as 3
7)in point particle system the force acts at centre of mass.so displacement of point of application of force = displacement of cm ie same as 3.
8)work done = F* displacement of cm =0.3J
9)point particle system can have only translational kinetiic energy.no rotational,vibrational kinetic energy
10)change in translational kinetic energy of point particle system = work done by force = 0.3J
11)initial translational energy =0 so final translational energy = 0.3J
12)mass of point particle system = sum of masses = 0.3Kg
13)final speed of point particle system = sqrt(2*E/m) = sqrt(2)m/s
14) in the real system movement of point of application of force = x3-x1 = 0.04m.
15)work done on real system = work done on point particle sysem = 0.3J
16)translational kinetic energy,spring potential energy,vibrational potential energy.
17)change in total energy =work done = 0.3J
18)initial energy =0 so final energy = 0.3J
I think for est of the qsns spring const is to be given
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.