A ball rolls without slipping down the track as shown in the figure below, start
ID: 2259301 • Letter: A
Question
A ball rolls without slipping down the track as shown in the figure below, starting from rest at a height h1 = 25 m as shown. The ball is traveling horizontally when it leaves the bottom of the track, which has a height h2 = 9.1m. Find where the ball hits the ground; that is, find L.
L =__________m
Explanation / Answer
m g (h1 - h2) = 0.5 m v^2 + 0.5 I w^2
m g (h1 - h2) = 0.5 m v^2 + 0.5 (2/5 m R^2) (v/R)^2
g (h1 - h2) = 0.5 v^2 + (1/5) v^2
v = sqrt(9.8*(25-9.1)/0.7)
v = 14.9198 m/s
-9.1 = -0.5*9.8*t^2 ==> t = 1.36277 s
L = v t = 14.9198 * 1.36277 = 20.33 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.