You are standing on the ground at the origin of a coordinate system. An airplane
ID: 2274580 • Letter: Y
Question
You are standing on the ground at the origin of a coordinate system. An airplane flies over you with constant velocity parallel to the x axis and at a constant height of 8.30 times 103 m. At t = 0, the airplane is directly above you so that the vector leading from you to it is P 0 = 8.30 times 103j^ m. At t = 30.0 s the position vector leading from you to the airplane is P 30 = (8.72 times 103i^ + 8.30 times 103j^) m as suggested in the figure below. Determine the magnitude and orientation of the airplane's position vector at t = 65.0 s.Explanation / Answer
velocity of plane=change on position of plane/time
=[(8.72*10^3 i + 8.3*10^3 j) - 8.3*10^3 j ]/30 m/s
=290.67 i m/s.
position at t=65
=position at t=0 + velocity*time
=8.3*10^3 j + 65*290.67 i m
=18.893*10^3 i + 8.3 *10^3 j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.