A \"moving sidewalk\" in an airport terminal building moves at a speed of 1.0 m
ID: 2277567 • Letter: A
Question
A "moving sidewalk" in an airport terminal building moves at a speed of 1.0m/s and is of length 35.0m . A woman steps on at one end and walks at a speed 1.8m/srelative to the moving sidewalk.
A. A "moving sidewalk" in an airport terminal building moves at a speed of 1.0
m/s and is of length 35.0m . A woman steps on at one end and walks at a speed 1.8m/srelative to the moving sidewalk.
B. How much time does she require to walk from one end to the other if she walks opposite to the direction the sidewalk is moving?
Explanation / Answer
When she moves along the sidewalk their speed gets added-
therefore the total speed becomes (1.8+1)= 2.8 m/s.
Now, total distance to cover= 35 m
Speed= 2.8m/s
tf Time taken= distance/speed= 35/2.8= 12.5s
b)When she moves opposite to the direction of sidewalk, speed becomes (1.8-1)= 0.8 m/s
Now, distance= 35
speed= 0.8 m/s
Time taken= 35/0.8= 43.75s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.