Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A \"moving sidewalk\" in an airport terminal building moves at a speed of 1.4 m/

ID: 1594120 • Letter: A

Question

A "moving sidewalk" in an airport terminal building moves at a speed of 1.4 m/s and is of length 33.0 m . A woman steps on at one end and walks at a speed 1.5 m/s relative to the moving sidewalk. Part A How much time does she require to walk from one end to the other if she walks in the same direction the sidewalk is moving? Part B How much time does she require to walk from one end to the other if she walks opposite to the direction the sidewalk is moving? Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

  In this type of problem you can just add the two speeds to get her total speed.
Speed, of sidewalk with respect to earth = 1.4
Speed, of woman with respect to sidewalk = 1.5.
Then, speed, of woman with respect to earth = 1.4 + 1.5 = 2.9 m/s.

speed = distance / time.

so
time = distance / speed
= 33 meters / 2.9 meters per second
= 11.37seconds.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote