A \"moving sidewalk\" in an airport terminal building moves at1.0 m/s and is 50.
ID: 1759252 • Letter: A
Question
A "moving sidewalk" in an airport terminal building moves at1.0 m/s and is 50.0 m long. A woman steps on at one end and walksat 1.6 m/s relative to the movingsidewalk. (a) How much time does she require to reach theopposite end if she walks in the same direction the sidewalk ismoving?s
(b) How much time does she require to reach the opposite end if shewalks in the opposite direction?
s (a) How much time does she require to reach theopposite end if she walks in the same direction the sidewalk ismoving?
s
(b) How much time does she require to reach the opposite end if shewalks in the opposite direction?
s
Explanation / Answer
a) her speed is: v = 1.0m/s = 1.6m/s = 2.6m/s the time she takes t = d/v = 50.0m/2.6m/s = 19.23 s b) now her speed is v= 1.6m/s - 1.0m/s = 0.6m/s the time is t = d/v = 50.0m/0.6m/s = 83.33 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.