Figure shows a block of mass m resting on a 20 ? slope. The block has coefficien
ID: 2280410 • Letter: F
Question
Figure shows a block of mass m resting on a 20? slope. The block has coefficients of friction 0.81 and 0.45 with the surface. It is connected via a massless string over a massless, frictionless pulley to a hanging block of mass 2.0 kg.
(Figure 1)
What is the minimum mass m that will stick and not slip?
If this minimum mass is nudged ever so slightly, it will start being pulled up the incline. What acceleration will it have?
shows a block of mass m resting on a 20? slope. The block has coefficients of friction 0.81 and 0.45 with the surface. It is connected via a massless string over a massless, frictionless pulley to a hanging block of mass 2.0 kg.Explanation / Answer
fro minimum mass
tension in rope = 2kg*g= 2*10 = 20N
for mass to be minimum static fiction shoudl act
0.81*m*gcos20 = 20
m= 20/10cs(20)/.081
i
if slighty pushed kinectic friction comes in to play
20 - mg sin 20 - .45 mg cos20 = (2+m)*a
we get a subtstituting m from obtained above
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.