Compute the energy necessary to bring together (from a very large distance) the
ID: 2288638 • Letter: C
Question
Compute the energy necessary to bring together (from a very large distance) the charges q1 = 4.11microC , q2 = 4.1microC and q3 = -3.38microC in the configuration shown in the figure (Figure 1) .
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 18 attempts remaining
Part B
If the distances between the particles was 20cm , what would be the energy necessary to bring them together?
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 19 attempts remaining
Provide Feedback
Wext = J 91 20 cm naExplanation / Answer
part a)
energy required to bring together the charegs, taking 0 energy at infinty
U=kq1q2/r+kq2q3/r+kq1q3/r
where q1,q2,q3 are with their signs
part b)
U=kq1q2/r+kq2q3/r+kq3q1/r
r=0.2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.