3. (10 points) Calculate the power reduction of a computation if it is pipelined
ID: 2292243 • Letter: 3
Question
3. (10 points) Calculate the power reduction of a computation if it is pipelined by 4 stages and processed using a block structure with block size 4, ut is operated with the same sample rate as the original system. Assume that the original system was operated at a supply voltage of 5V, and assume the threshold voltage V, of the CMOS process to be 0.4V. Calculate the power consumption of the parallel-pipelined system as compared with the original system. What is the operating supply voltage of the parallel- pipelined system?Explanation / Answer
Power consumption is original system
Supply =5V
Vt =0.4 V
Pipelined initially by 4 stages :
Since same sample rate
Let Power initially is VI= 5I
Since i is in series hence I is same
And power reducted to = 5I- 4(0.4 I)
=3.4 I
Power reduction = (5-3.4 )/ 5 * 100%
=32 %
In Parallel Pipelined system
Power consumotion by individual is :
Pi=Vt*I/4
Since current distributed equally in all the 4
Hence , Total Power consumed =4*Vt*I/4
=4*0.4*I/4
=0.4I
Hence power reduced to = 5I-0.4 I
=4.6 I
Total reduction in power =( 5-0.4)/5*100
=8 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.