A 100 pF capacitor has circular plates of 10.0 cm radius that are 5.0 mm apart a
ID: 2296236 • Letter: A
Question
A 100 pF capacitor has circular plates of 10.0 cm radius that are 5.0 mm apart and have air beteween them. The capacitor is charged by connecting it to a 12.0 V battery through a 1.0 ohms resistor.
a) Determine the current through the plates at t = 0 (when the battery is connected)
b) Determine the current through the plates at t = 60s?
c) Determine the rate at which the electric field between the plates changes at t= 0 and t = 60s
d) Determine the magnetic field between the plates at t = 0 and at t = 60s
Don't really care about the answers as much, but more about what formulas are being used.
Thanks!
Explanation / Answer
regarding RC circuit, we have following formulas that we usually need
1. quation for charge while charging in RC ckt is Q = Q0(1-e^-t/T)
where T = timeconstant = RC
Q0 = initail charge = CV
2.equation for charge while discharging in RC ckt is Q = Q0(e^-t/T)
where T = timeconstant = RC
Q0 = initail charge = CV
3. equation for current while charging/discharging in RC circuit is gievn by
i = i0(e^-t/T)
where T = timeconstant = RC
io = initail current = v/R =
4. equation for volatge in RC ckt while charging is V= V0(1-e^-t/RC)
5. equation for volatge in RC ckt while discharging is V= V0(e^-t/RC)
also with respect to RC ckt
Capacitance C of a parallel palte capacitor is given by C = KeoA/d
where A = area = pi r^2,
e0 = constnat = 8.85*10^-12,
d = distance between the plates,
K = dieelctric constant (=1 for air)
Chareg Q = CV where V = Volatge
Energy U = 0.5QV = 0.5 CV^2 = Q^2/2C
eletric field E = V/d
now try urself to solve problem,
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.