A converging lens of focal length 19.2 cm is separated by 55.3 cm from a converg
ID: 2302081 • Letter: A
Question
A converging lens of focal length 19.2 cm is separated by 55.3 cm from a converging lens of focal length 4.72 cm. Calculate the position (relative to the second lens) of the final image of an object placed 39.9 cm in front of the first lens.
If the height of the object is 3.10 cm, what is the height of the final image (A negative height indicates an inverted image)?
If the two lenses are now placed in contact with each other and the object is 5.32 cm in front of this combination, where will the image be located?
Explanation / Answer
Part A)
For the first lens
1/f = 1/p + 1/q
1/19.2 = 1/39.9 + 1/q
q = 37 cm
Since the lenses are 55.3 cm apart, that image is 55.3 - 37 = 18.3 cm in front of the second lens and is the object for that lens
So 1/f = 1/p + 1/q
1/4.72 = 1/18.3 + 1/q
q = 6.36
Thus the final image is 6.36 cm behind the second lens
Part B)
To find the toal magnification..
M = -q/p times -q/p
M = -37/39.9 times -6.36/18.3
M = .322
The image height is .322(3.1) = .999 cm (Just about 1 cm tall)
Part C)
The net focal length is from 1/F = 1/f + 1/f
1/F = 1/19.2 + 1/4.72
F = 3.79
Then, 1/f = 1/p + 1/q
1/3.79 = 1/5.32 + 1/q
q = 13.2 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.