Use the worked example above to help you solve this problem. An uncharged capaci
ID: 2307901 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. An uncharged capacitor and a resistor are connected in series to a battery, as shown in the figure above. If epsilon = 14.0 V, C = 5.50 meuF, and R =- 7.90 x 105 omega, find the following. the time constant of the circuit the maximum charge on the capacitor the charge on the capacitor after 6.40 s the potential difference across the resistor after 6.40 s the current In the resistor at that time Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Find the charge on the capacitor after 1.80 6 have elapsed. Find the magnitude of the potential difference across the capacitor after l.80 s. Find the magnitude of the potential difference across the resistor at that same time.Explanation / Answer
A.
time constant: t = RC = 4.345 s
B.
maximum charge: Qmax = CVmax = 77 uC
C.
Charge on the capacitor: Q = C[V0(1 - e-t/RC)]
= 59.348 uC
D.
Potential difference:
dV = V-[V0(1 - e-t/RC)] = 3.2 V
E.
Current I = dV/R
---------------------------
a.
Charge: Q = Qmax [ 1 - e-t/RC]
here, Qmax = CVmax
b.
potential difference: V = V0 [ 1 - e-t/RC], here, V0 = e = 1 4V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.