Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An aluminum wire with a diameter of 0.095 mm has a uniform electric field of 0.3

ID: 2309414 • Letter: A

Question

An aluminum wire with a diameter of 0.095 mm has a uniform electric field of 0.305 V/m imposed along its entire length. The temperature of the wire is 35.0° C. Assume one free electron per atom. (a) Use the information in the Table of Resistivities and Temperature Coefficients to determine the resistivity of aluminum at this temperature. ? = ?m (b) What is the current density in the wire? J = MA/m2 (c) What is the total current in the wire? I = mA (d) What is the drift speed of the conduction electrons? vd = ?m/s (e) What potential difference must exist between the ends of a 1.90-m length of the wire to produce the stated electric field?

Explanation / Answer

p = p0 [1 + alpha (T - T0)]

= 2.82 * 10-8 [1 + (3.9 * 10-3) (35 - 20)]

= 2.98 * 10-8 ohm.m = 29.8 nohm.m

--------------------------------------------------

J = [1 / p] * E = [1 / (2.98 * 10-8)] * 0.305

= 10.23 * 106 A/m2

--------------------------------------------------

I = 10.23 * 106 * pi * (0.0475 * 10-3)2

= 7.25 * 10-2 A = 72.5 mA

--------------------------------------------------

e) From the relation between electric field vector an potential

= 0.305 V/m * 1.90 m

= 0.58 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote