Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Design a double dwell cam to move a follower from 0 to 50 mm in 75 degree in a C

ID: 2326615 • Letter: D

Question

Design a double dwell cam to move a follower from 0 to 50 mm in 75 degree in a Cycloidal motion, dwell for 75 degree, fall 50 mm in 75 degree in a constant acceleration motion, and dwell for the remainder. The total cycle must take 5 seconds. Find the displacement (h), velocity, and acceleration of the cam for the following intervals. If the cam must have a base circle of 100 mm, rotates clockwise, and uses a knife-edge follower, determine x coordinate of the cam surface profile (Rx) and the y coordinate of cam surface profile (Ry) at the above times. If the Miller cutter for the knife-edge follower has a radius of 12 mm, find the x coordinate of the cutter center (Cx) and the y coordinate of the cutter center (Cy).

Explanation / Answer

solution:

1) here we have radial cam and knife edge follower with following motion

first cycloidal rise to 50 mm,then dwell which follow by constnt accelaration fall to 0 mm and the again dwell for remain time

2) here total cycle time=5 sec and rotation is 2* pi

hence w=2*pi/time=2*pi/5=1.2566 rad/s

cam angular velocity=1.566 rad/s

3) now i have drawn displacement diagram for this cam motion with displacement as ordinate and time as abscissa, for 1 s=2 cm on abscissa and 1 cm=10 mm on ordinate axis

4) from displacement diagram i get displacement at time mention above as

t=1 s ,s=49 mm

t=1.5 s,s=50 mm

t=2.4 s,s=43 mm

t=4 s,s=0 mm

5) cycloidal motion velocity and accelaration at given time is given by

for t=1 s,angle=72 degree=1.2566 radian

v=2*w*s/angle in radian=2*1.2566*49/1.2566=98 mm/s

and accelaration is given by

a=2*pi*w^2*s/(angle)^2=2*pi*1.2566*1.2566*49/1.2566^2=307.87 mm/s2

6) velocity and accelaration at

t=1.5 s and t=4 s

as it is dwell period hence there is no displacement,hence

v=0 mm/s

a=0 mm/s2

6) velocity and accelaration at t=2.4 s for uniform retardation as

s=43 mm

v=2*w*s/angle

here angle=172.8 degree or 3.015 rad

v=2*1.2566*43/3.015=35.83 mm/s

accelaration=a=4*w^2*s/(angle)^2=4*1.2566^2*43/(3.015)^2=29.85 mm/s2

7) here coordinate of point on cam at angle or given time can be given if angle measured with respect to follower in contact with cam at s=0 mm and it has motion in cc direction

s=displacement,r=base circle radius=100 mm

Rx=(s+r)sin(angle)

Ry=(s+r)cos(angle)

9) for time

t=1 s,angle=72 degree,s=49 mm,r=100 mm

Rx=149sin72=141.70 mm

ry=149cos72=46.04 mm

10) for t=1.5 s,angle=108 degree,s=50 mm

Rx=150sin108=142.65 mm

Ry=150cos108=-46.35 mm

for t=2.4 sec, angle=172.8,s=43 mm

Rx=143sin172.8=17.92 mm

Ry=143cos172.8=-141.87 mm

for t=4,angle=288 s=0

rx=100sin288=-95.10 mm

Ry=100cos288=30.90 mm

11) as miller cutter is placed on another end of folloer then it only has resiproprocating motion and hence it Cx remain constant only cy vary equal to lift of follower

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote