1a. Company A has its common stock selling for $36 a share, there is $16 million
ID: 2341149 • Letter: 1
Question
1a. Company A has its common stock selling for $36 a share, there is $16 million of net income, and 8 million shares outstanding. Calculate the Earnings Per Share and Price Earnings ratio. Verify that the Earnings Per Share (EPS) and Price Earnings Ratio (P/E Ratio) is correct.
1b. Company B has its common stock selling for $32 a share, there is $50 million of net income, and 25 million shares outstanding. Calculate the Earnings Per Share and Price Earnings ratio. Verify that the Earnings Per Share (EPS) and Price Earnings Ratio (P/E Ratio) is correct.
Explanation / Answer
1a) EPS = net income / no of shares = 16 million / 8 million = 2$ per share
Price earning ratio = Price of share / EPS = 36 / 2 = 18 times
VERIFY = Market price based on Net income = 16 million * 18 times = 288 million
Market price of company based on share price = 36 * 8 million share = 288 million
HENCE PROVED.
2)
EPS = net income / no of shares = 50 million / 25 million = 2$ per share
Price earning ratio = Price of share / EPS = 32 / 2 = 16 times
VERIFY = Market price based on Net income = 50 million * 16 times = 800 million
Market price of company based on share price = 32 * 25 million share = 800 million
HENCE PROVED.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.