Effie Company uses a periodic inventory system. Details for the inventory accoun
ID: 2376436 • Letter: E
Question
Effie Company uses a periodic inventory system. Details for the inventory account for the month of January, 2013 are as follows:
An end of the month (1/31/13) inventory showed that 140 units were on hand. If the company uses FIFO and sells the units for $10 each, what is the gross profit for the month?
a. 1220
b. 1282
c. 1838
4. 1900
Explanation / Answer
units sold = 400 - 140 = 260
buy price is 200 * 5 + 60 * 5.3 = 1318
sell price is 260 * 10 = 2600
profit = 2600 - 1318 = 1282
Hence b. 1282
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.