Manna Manufacturing purchased a machine on January 1, 2015, for $42,750. At the
ID: 2414759 • Letter: M
Question
Manna Manufacturing purchased a machine on January 1, 2015, for $42,750. At the time of purchase, the machine was estimated to have a life of four years and a residual value of $7,750. On January 1 2017, Manna determined that the machine had a total useful life of seven years (another five years left) and a residual value of $4,500. If Manna uses the straight-line method of depreciation, what will be the depreciation expense for the machine in 2017? Select one: a. $4,150 b. $2,600 c. $6,800 d. $5,900
Explanation / Answer
Answer
a ) 4150
depreciation per year = 42750 - 7750 / 4
= 8750
book value of machine as on jan 1 2017 = 42750 - 8750 * 2
= 42750 - 17500
= 25250
Revised depreciation = (Book Value on the date of Revision - Salvage Value) / Remaining
Useful life after revision
= (25,250 - 4,500) / 5
= $20,750 / 5
= 4150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.