Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.James Company has a margin of safety percentage of 20%. The break-even point i

ID: 2415082 • Letter: 1

Question

1.James Company has a margin of safety percentage of 20%. The break-even point is $200,000 and the variable expenses are 45% of sales. Given this information, what is the net operating income?

Answer: 27,500

2.

Tressel Company's variable expenses are 60% of sales. At a $400,000 sales level, the degree of operating leverage is 5. If sales increase by $40,000, the new degree of operating leverage will be (rounded):

            a.   3.67

            b.   2.86

            c.   5.25

            d.   5.00

Answer: D

Explanation / Answer

1) Net operating income

Margin of safety = Current sales - Breakeven sales / Current sales

20% = Current sales - $ 200,000 /Current sales

0.20 current sales = Current sales - $ 200,000

0.80 current sales = $ 200,000

Current sales = $ 200,000/ 0.80

Current sales = $ 250,000

Margin of safety in $ = $250,000 - $200,000 = $50,000

Net Operating Income = Margin of safety X (100% - Variable cost) = $ 50,000 X (100% - 45%) = $ 27,500

2) Since the fixed expenses remain same so operaing leverage will remain same at increase sales also so answer is D. 5.00

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote