Anthony Herrera, president of Retro Recreation Products, Inc., is concerned abou
ID: 2420196 • Letter: A
Question
Anthony Herrera, president of Retro Recreation Products, Inc., is concerned about declines that he is beginning to see in the demand for the company’s line of old school logo basketballs as new competitors enter the market. At a current contribution margin of $10, the company must sell 80,500 basketballs to generate the desired $210,000 in annual operating income. Based on a recent market research report, Anthony thinks the company can expect annual sales of only 57,500 basketballs in the future.
If Anthony wants to maintain the current level of operating income in the future while selling only 57,500 basketballs, what contribution margin must the basketballs generate?
Explanation / Answer
With the
current contribution Margin $10* 80,500= $805,000
Profit Or Operating income =$210,000
Therefore the Fixed cost= $805,000-$210,000 =$595,000
To manitain current level of perating margine by selling 57500 unit will be = 80,500/57,500*10= $14
Therefore the Contribution per unit will be= $14
checking the answer
Total contribution (57500*14) = $805,000
Less fixed cost 595,000
Net income $210,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.