You transfer property with an adjusted basis of $20,000 and a fair market value
ID: 2437874 • Letter: Y
Question
You transfer property with an adjusted basis of $20,000 and a fair market value of $31,000 in exchange for 100% of the stock in a new corporation. You receive 100 shares of stock having a fair market value of $16,000 and $10,000 in cash. The corporation also assumes a $5,000 mortgage on the property. Which of the following is correct?
$10,000 gain realized; $5,000 recognized.
$11,000 gain realized; $10,000 recognized.
$15,000 gain realized; $11,000 recognized.
$11,000 gain realized; $0 recognized.
Explanation / Answer
Gain realized = Fair market value-Adjusted basis = 31000-20000 = $11000 Gain recognized= Cash received = $10000 Option 2 is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.