Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You transfer 10.00 mL of your Kroger brand vinegar via volumetric pipet to a 100

ID: 984169 • Letter: Y

Question

You transfer 10.00 mL of your Kroger brand vinegar via volumetric pipet to a 100.00 mL volumetric flask and dilute to the final volume using distilled water, after which you mix the solution well. Next, you take a 25.00 mL aliquot of this diluted commercial vinegar solution and transfer it to a 150 mL Erlenmeyer flask. Titration of this sample to the phenolphthalein endpoint with sodium hydroxide required 15.81 mL of the 0.1002 M NaOH titrant. Based on these data, what is the molar concentration of the acetic acid in the original Kroger brand commercial vinegar solution?

Explanation / Answer

1 mole of NaOH neutralizes 1 mole of acetic acid

moles of NaOH used = 0.1002 M x 15.81 ml = 1.584 mmol

So moles of acetic acid in 25 ml diluted solution = 1.584 mmol

concentration of acetic acid in 25 ml = 1.584/25 = 0.063 M

In 100 ml acetic acid = 0.063 x 100 = 6.3 mmol

Thus, concentration of acetic acid in original Kroger brand = 6.3/10 = 0.63 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote