Assume that March’s budgeted sales are 10,000 units. Beginning finished goods in
ID: 2448714 • Letter: A
Question
Assume that March’s budgeted sales are 10,000 units. Beginning finished goods inventory contained 1,000 units, and 1,500 units are desired to be on hand at month end. Conversely, beginning direct materials inventory consisted of 1,500 units, but only 1,000 units are desired to be on hand at month end. Each finished unit requires 2 units of raw materials and 1 hour of direct labor. Raw materials cost $6 per unit, direct labor costs $9 per hour, factory overhead is applied at $7 per hour, and the company has no work in process. How much will raw material purchases amount to for March?
Explanation / Answer
Production of finished goods = Units sold +Desired ending inventory - Beginning Inventory
= 10000 + 1500 -1000
= 10500 units
Raw material needed for production = 10500 * 2 = 21000 units
Raw material purchase = Raw material needed for production + ending inventory -beginning inventory
= 21000 + 1000 - 1500
= 20500 units
Purchase cost = 20500 *6
= $ 123,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.