Assume that Hogan Surgical Instruments Co. has $3,800,000 in assets. If it goes
ID: 2616248 • Letter: A
Question
Assume that Hogan Surgical Instruments Co. has $3,800,000 in assets. If it goes with a low-liquidity plan for the assets, it can earn a return of 16 percent, but with a high-liquidity plan, the return will be 12 percent. If the firm goes with a short-term financing plan, the financing costs on the $3,800,000 will be 8 percent, and with a long-term financing plan, the financing costs on the $3,800,000 will be 10 percent.
a. Compute the anticipated return after financing costs with the most aggressive asset-financing mix.
b. Compute the anticipated return after financing costs with the most conservative asset-financing mix.
c. Compute the anticipated return after financing costs with the two moderate approaches to the asset-financing mix.
Explanation / Answer
a. return on most aggressive model = 16% - 8% = 8%
b. return using conservative approach = 12% - 10% = 2%
c. moderate involving low liquidity and shoert term financing = 16% - 10% = 6%
moderate involving high liquidity and long term financing = 12% - 8% = 4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.