Assume that Hogan Surgical Instruments Co. has $2,800,000 in assets. If it goes
ID: 2808668 • Letter: A
Question
Assume that Hogan Surgical Instruments Co. has $2,800,000 in assets. If it goes with a low-liquidity plan for the assets, it can earn a return of 16 percent, but with a high-liquidity plan, the return will be 12 percent. If the firm goes with a short-term financing plan, the financing costs on the $2,800,000 will be 8 percent, and with a long-term financing plan, the financing costs on the $2,800,000 will be 10 percent.
a. Compute the anticipated return after financing costs with the most aggressive asset-financing mix.
anticipated Return _____
b. Compute the anticipated return after financing costs with the most conservative asset-financing mix.
anticipated return _____
c. Compute the anticipated return after financing costs with the two moderate approaches to the asset-financing mix.
anticipated return
low liquidity _________________
high liquidity _________________
Explanation / Answer
A:Most aggressive plan will be low liquidity and short term plan
Return = $2,800,000*(16%-8%)
= 224000
B: Most conservative plan will be high liquidity and long term
Return = $2,800,000((12%-10%)
= $56000
C:Moderate approach
Low liquidity, long term
Return=$2,800,000*(16%-10%)= $168,000
Or
High liquidity, short term
Return =$2,800,000*(12%-8%)=$112000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.