Assume that Hogan Surgical Instruments Co. has $2,500,000 in assets. If it goes
ID: 2772343 • Letter: A
Question
Assume that Hogan Surgical Instruments Co. has $2,500,000 in assets. If it goes with a low-liquidity plan for the assets, it can earn a return of 18 percent, but with a high-liquidity plan, the return will be 14 percent. If the firm goes with a short-term financing plan, the financing costs on the $2,500,000 will be 10 percent, and with a long-term financing plan, the financing costs on the $2,500,000 will be 12 percent. Compute the anticipated return after financing costs with the most aggressive asset-financing mix. Compute the anticipated return after financing costs with the most conservative asset-financing mix. Compute the anticipated return after financing costs with the two moderate approaches to the asset-financing mix.Explanation / Answer
Solution-a
Most aggressive
Low liquidity = $2,500,000 *18%
Low liquidity = $450,000
Short-term financing = -$2,500,000*10%
Short-term financing = -$250,000
Anticipated return = $450,000 + (-$250,000)
Anticipated return = $200,000
Solution-b
Most conservative
High liquidity = $2,500,000 *14%
High liquidity = $350,000
Long-term financing = –$2,500,000 * 12%
Long-term financing = -$300,000
Anticipated return = $350,000 + (-$300,000)
Anticipated return = $50,000
Solution-c
Moderate approach
Low liquidity = $2,500,000 *18%
Low liquidity = $450,000
Long-term financing =–$2,500,000 * 12%
Long-term financing = -$300,000
Anticipated return = $450,000 + (-$300,000)
Anticipated return = $150,000
Moderate approach
High liquidity = $2,500,000 *14%
High liquidity = $350,000
Short-term financing = -$2,500,000*10%
Short-term financing = -$250,000
Anticipated return = $350,000 + (-$250,000)
Anticipated return = $100,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.