Compu Services provides computerized inventory consulting. The office and comput
ID: 2487433 • Letter: C
Question
Compu Services provides computerized inventory consulting. The office and computer expenses are $625,000 annually and are not assigned to specific jobs. The consulting hours available for the year total 20,000, and the average consulting hour has $30 of variable costs.
(a) If the company desires a profit of $100,000, what should it charge per hour? Round to the nearest cent.
(b) What is the markup on variable costs if the desired profit is $150,000? Round to the nearest whole percent.
(c) If the desired profit is $60,000, what is the markup on variable costs to cover (1) unassigned costs and (2) desired profit? Round to the nearest whole percent.
Explanation / Answer
a) Total cost = Fixed Cost + Variable Cost
Total Revenues = Total cost + Profit
For a desired profit level of $ 100,000, Total Revenues = $ 625,000 + $ ( 20,000 x 30) + $ 100,000 = $ 1,325,000
Revenue per consulting hour = $ 1,325,000 / 20,000 = $ 66.25
b) If the desired profit is $ 150,000, Total Revenues = $ 625,000 + $ 600,000 + $ 150,000 = $ 1,375,000
Markup on variable costs = $ ( 1,375,000 - 600,000 ) / $ 600,000 = 129%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.