Compu Services provides computerized inventory consulting. The office and comput
ID: 2498660 • Letter: C
Question
Compu Services provides computerized inventory consulting. The office and computer expenses are $625,000 annually and are not assigned to specific jobs. The consulting hours available for the year total 20,000, and the average consulting hour has $30 of variable costs.
(a) If the company desires a profit of $100,000, what should it charge per hour? Round to the nearest cent.
$Answer
(b) What is the markup on variable costs if the desired profit is $150,000? Round to the nearest whole percent.
Answer %
(c) If the desired profit is $60,000, what is the markup on variable costs to cover (1) unassigned costs and (2) desired profit? Round to the nearest whole percent.
Markup to cover unassigned costs Answer %
Markup to cover desired profits Answer %
Explanation / Answer
a)Total variable cost = 30 * 20000 = $ 600000
Total cost = 600,000+625,000 = 1225000
Rate per hour = (Total cost +profit) /hours
= (1225000 + 100000) /20000
= 1325000/20000
= $ 66.25 per hour
b)Mark up on varible cost = Desired profit / Total variable cost
= 150,000 / 600,000
= .25 or 25%
c)Mark up to cover unassigned cost = unassigned cost /total variable cost
= 625000 / 600000
= 1.0417 or 104.17% (approx 104 %)
Mark up to cover desired profit = 60000 / 600,000
= .10 or 10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.