Suppose the consumption function is C = $400 billion + 0.8 Y and the government
ID: 2495923 • Letter: S
Question
Suppose the consumption function is C = $400 billion + 0.8Y and the government wants to stimulate the economy. By how much will aggregate demand at current prices shift initially (before multiplier effects) with
Instructions: Enter your response as a whole number.
(a) A $50 billion increase in government purchases? $......... billion
Instructions: Enter your responses rounded to one decimal place.
(b) A $50 billion tax cut? $....... billion
(c) A $50 billion increase in income transfers? $........ billion
What will the cumulative AD shift be for
(d) The increased government spending? $........ billion
(e) The tax cut? $........ billion
(f) The increased transfers? $......... billion
Explanation / Answer
(a) C = 400 billion + 0.8Y
As government spending (Y) increases by $50 billion, consumption & AD increases by $50 billion x 0.8 = $40 billion.
(b) As tax falls by $50 billion, consumption & AD increases by $50 billion x 0.8 = $40 billion.
(c) As income increases by $50 billion, consumption & AD increases by $50 billion x 0.8 = $40 billion.
(d) Spending Multiplier = 1 / (1 - MPC) = 1 / (1 - 0.8) = 1 / 0.2 = 5
$1 increase in government spending will increase AD by $5.
$50 billion increase in government spending will increase AD by $50 billion x 5 = $250 billion.
(e) Tax multiplier = - MPC / (1 - MPC) = - 0.8 / 0.2 = - 4
$1 decrease in tax will increase AD by $4.
$50 billion decrease in tax will increase AD by $50 billion x 4 = $200 billion.
(c) Spending Multiplier = 1 / (1 - MPC) = 1 / (1 - 0.8) = 1 / 0.2 = 5
$1 increase in transfer income will increase AD by $5.
$50 billion increase in transfer income will increase AD by $50 billion x 5 = $250 billion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.