You tie a 1 kg rock to a 1.5 meter long string and then twirl it around your hea
ID: 249733 • Letter: Y
Question
You tie a 1 kg rock to a 1.5 meter long string and then twirl it around your head in a circular path. As you twirl the rock, your lab partner measures the angle the string makes with the horizontal to be 17º (below the horizontal).
Part B What is the tension in the rope? In Newtons
Part C What is the centripetal acceleration that the ball experiences? In m/s2
Part D What is the radius of the circle that the rock moves in? In m
Part E What is the speed of the rock as it moves around the circular path? In m/s
Explanation / Answer
Here ,
theta = 17 degree
mass of rock , m = 1 kg
length of string ,L = 1.5 m
let the tension in the rope is T
balancing the vertical forces on the rock
T * sin(17) = m *g
T * sin(17) = 1 * 9.8
T = 33.51 N
the tension in the rope is 33.51 N
part C)
Now , for the cetripetal acceleration , using second law of motion
T * cos(17) = m * a
33.51 * cos(17) = 1 * a
a = 32.1 m/s^2
the centripetal acceleration of the ball is 32.1 m/s^2
part D)
Now ,radius of circle = L * cos(17)
radius of circle = 1.5 * cos(17)
radius of circle = 1.434 m
the radius of circle is 1.434 m
part E)
let the speed of rock is v
centripetal acceleration = v^2/r
32.1 = v^2/1.434
v = 6.79 m/s
the speed of the rock is 6.79 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.